Podkast Slepe pege: Kvir podobe

Vabljeni k poslušanju prve epizode letošnje poletne podkast sezone Slepe pege, ki smo jo z društvom zasnovali v obeležitev 120-obletnice slovenskega filma.

Tokratno epizodo posvečamo tematiki kvir podob. Zgodovine LGBTQ+ podob in kultur jugovzhodne Evrope so bile iz našega spomina izbrisane na več ravneh - tako zaradi regionalnih izbrisov LGBTQ+ manjšin iz kolektivnega spomina, kot tudi zaradi prevlade anglo-ameriških pristopov h kvir teoriji in zgodovini, ki je večkrat reproducirala idejo, da se javne kvir kulture v regiji pojavijo šele po zamenjavi socializma s kapitalizmom ter domnevnega konservativizma omenjenih regij z evropskim liberalizmom. A primer Jugoslavine (in specifično Slovenije v času socializma) pokaže, da kvir podobe niso le obstajale, temveč so izzivale občinstva in cenzorje že v času, ko homoseksualnost pri nas še ni bila legalizirana. 

S prvo epizodo podkasta Slepe pege tako osvetljujemo pozabljene zgodovine kvir filmskih podob in režiserjev ter politične pomene kvir vidnosti na filmu v času socializma. Govorimo o Duletiču, Jostu, Hladniku in Čapu. O poskusih arhiviranja in izpostavljanja teh podob. O odsotnosti lezbištva tudi iz filmov z LGBT podobami. O izbrisih vzhodnoevropskih LGBT+ filmskih podob iz spomina, kot da jih pred osemdesetimi ni bilo. Ter o novih časih - katere LGBT+ filme imamo, zakaj jih ni več in kaj so taste problematične reprezentacije, ki se stalno ponavljajo. 

S pisateljico, aktivistko in večletno sodelavko FGLF - GLBT Filmfest Slovenia, Suzano Tratnik ter pesnikom, pisateljem in direktorjem LGBT festivala, Brane Mozetičem, se je pogovarjala filmska kritičarka, raziskovalka in akademičarka, dr. Jasmina Šepetavc. Podkast je nastal v sodelovanju z Društvo slovenskih režiserjev in režiserk ter s finančno podporo Slovenski filmski center / Slovenian Film Centre.

Montaža: Kristian Božak Kavčič

Next
Next

Odprte prijave za delavnico #vrednoogleda